בחרו עמוד

כנס 2018 – על ההרצאות ששמענו בכנס "נפלאות הכתיבה"

כנס 2018 – על ההרצאות ששמענו בכנס "נפלאות הכתיבה"

בכנס "נפלאות הכתיבה" של האגודה לגרפולוגיה מדעית בישראל זכינו למבט רב מימדי על תרומת הכתיבה וההבעה הגראפית לחיינו:

דפנה ילון – סקרה את מורכבות הכתיבה הכוללת מרכיבים תחושתיים, מוטוריים, שפתיים וקוגנטיביים, חברתיים, רגשיים וארגונומיים המאפשרים לכתב היד להוות ערוץ הפקת מידע המאפשר מעקב רב תחומי בדיסציפלינות מגוונות: ריפוי בעיסוק, פסיכולוגיה, מדעי המוח ועוד…

יגאל ורדי – טען בהרצאתו כי בכתב יד טמון זהב. לדבריו, הכתיבה מכילה את החשיבה, השפה והדיבור. הכתיבה היא אחת המשימות המורכבות שהמוח האנושי מפיק. על כן, "דעיכת הכתב תוביל לדעיכת הרוח". בהרצאתו סקר מס' עקרונות חשובים בעבודה הגרפותרפית.

רינה בובראגלו – מטפלת באומנות שעובדת עם ילדי שדרות, הציגה מספר ציורים המשקפים תהליכי עבודה עם ילדים בתקופות מתח בטחוני.
לדבריה, ההבעה הגראפית בציור ובכתב מאפשרת ביטוי אותנטי ראשוני לתחושות ורגשות שלעיתים "כלואים בפנים". לדבריה, ילד שמצליח ליצור דימוי, לתת צורה לחווית החיים שלו- זה מאפשר לו להבין את עצמו טוב יותר ובמקביל מאפשר לו לתקשר טוב יותר עם סביבתו.
תהליך היצירה מאפשר להחצין תחושות, לתרגם אותן למילים ובכך מתאפשר עיבוד רגשי משמעותי.

עם קרן רווה הפכנו לרגע ל"מזייפי חתימות" וראינו כיצד  היכרות עמוקה עם סימני הכתב השונים מאפשרת חשיפת זיופים בתחום הנזיקין הרפואי.

מיכל דורון הציגה את יתרונותיו של האבחון הגרפולוגי ככלי עזר בחקר ההיסטוריה והפואטיקה כהעשרה לביוגרפיה, לספרות ולתרבות.

אדיבה גפן יו"ר מכון גנזים חשפה בפנינו כתבי יד, מכתבים, טיוטות ושירים – אוצרות תרבות של ממש והזמינה אותנו לבקר ולהשתמש באוצרות הארכיון.

ולבסוף פרופ' אווה אילוז הדגישה את ייחודו ומשקלו של "מכתב האהבה" כמשקף את האינדיווידואליות של האדם. אשר ב"פשטותו" (כתוב על נייר פשוט) מסמל את כוח המילים, כוח הפנימיות, אשר בכוחם לשמר את עוצמת הרגשות ומסמל את העדרו של האהוב…

יום עיון עשיר כשבמרכזו הבנה והצדעה לחשיבות הכתיבה הידנית, ההבעה הגראפית ותרומתן הרבה בתחומים שונים לחיינו.

תודה רבה למרצים היקרים שלנו מהאגודה על תרומתם להצלחת הכנס 🙏

כנס 12כנס 3  כנס 9כנס 2